liczba π a kryzys finansowy

Martin Armstrong, jeden z najbardziej znanych ekonomistów i doradców finansowych na świecie odkrył istnienie powtarzalnego schematu wydarzeń o charakterze finansowym, gospodarczym i politycznym. Dzięki przetworzonym komputerowo danym na temat systemu monetarnego, wojen, kryzysów politycznych i gospodarczych, zebranych z okresu tysięcy lat, setek kultur i różnych cywilizacji, zauważył prawidłowość i cykliczność wydarzeń. Okazało się, że wojny, krachy giełdowe a nawet epidemie, od tysięcy lat odbywają się w powtarzalnych i przewidywalnych  cyklach.

cykl wojenny ma 25.8 lat,

cykl kryzysów monetarnych ma  37,33 lat,

cykl epidemii na 25,25, 13 lat.

W przedziwny sposób długość tych cykli jest wielokrotnością liczby π. Dla przykładu,  długość cyklu biznesowego wynosi 8.6153846615 lat (3141 dni; π*1000).

Opracowany przez Martina Armstronga model Economic Confidence Model [Model Zaufania Ekonomicznego] przyniósł mu zarówno wielki rozgłos, jak i wielką falę prześladowania ze strony chętnych do przejęcia systemu komputerowego, który jest w stanie przewidzieć ruchy na giełdzie! Martin Armstrong, bez procesu i wyroku spędził 11 lat. w więzieniu. Mimo wielu załamań, nie przekazał jednak programu i algorytmu. Do dzisiaj fascynuje go nie tyle możliwość przewidywania zachowań giełdy, co zmiana systemu zarządzania finansami publicznymi. Zwraca uwagę na katastrofalne skutki powiększającego się, nigdy nie spłacanego długu publicznego.

Jak czytamy na oficjalnej stronie Armstronga:

“Kluczem do zrozumienia światowej gospodarki jest uświadomieniu sobie, że nie jesteśmy samotnymi wyspami. Wszystko jest połączone ze sobą w sieć skomplikowanych, dynamicznych nieliniowych powiązań, w której najmniejsza zmiana w jednym regionie może wywołać reakcję dramatycznych rozmiarów na całym świecie.”

“Podstawowym błędem wielu osób jest postrzeganie modelu (ECM) jako doskonałego modelu dla giełdy, złota lub jakiegoś konkretnego rynku. ECM jest  modelem globalnym, nie skupia się na śledzeniu jednego rynku, ale odnotowuje zjawiska międzynarodowych przepływów kapitałowych.”

Gorąco polecam dokumentalny film “The Forecaster”, który z jednej strony wyjaśnia działanie stworzonego przez Armstronga Modelu, ale z drugiej strony pokazuje bezwzględne mechanizmy Systemu, którego stał się ofiarą. Poniżej trailer filmu, więcej informacji można znaleźć po polsku tutaj lub na stronie oficjalnej Armstronga.

***

fot. spellbee2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *