Tom Beddard, angielski artysta i programista i webdeveloper, z wykształcenia fizyk, stworzył te niezwykłe, animowane modele fraktali przy pomocy własnego oprogramowania.
Jego fascynacja fraktalami rozpoczęłam się w 2011 roku, projektem Fractale Lab, kiedy próbował przełożyć obrazy fraktali, które posiadają bardzo wiele detali na język wizualizacji. Ponieważ żadne oprogramowanie nie było w stanie podołać renderingowi, opracował własne.
Tom stwozrył szereg animacji i wizualizacje, które można oglądać na stronie: sub.Blue, Jest autorem artykułów na tematy z pogranicza informatyki, sztuki i nauk przyrodniczych, tworzy animacje i instalacje oraz projekcje filmowe.
O fraktalach Tom Beddard mówi Fabergé, nawiązując do arcydzieł sztuki jubilerskiej – tzw. carskich pisanek.
CZYM SĄ FRAKTALE?
W znaczeniu potocznym oznacza zwykle obiekt samo-podobny (tzn. taki, którego części są podobne do całości) albo “nieskończenie subtelny” (ukazujący subtelne detale nawet w wielokrotnym powiększeniu). Pojęcie fraktala zostało wprowadzone do matematyki przez francuskiego informatyka i matematyka polskiego pochodzenia Benoîta Mandelbrota w latach siedemdziesiątych XX wieku. Ze względu na niezwykłe bogactwo świata fraktali, przejęto, że musi on posiadać następujące cechy:
- ma nietrywialną strukturę w każdej skali,
- struktura ta nie daje się łatwo opisać w języku tradycyjnej geometrii euklidesowej,
- jest samo-podobny, jeśli nie w sensie dokładnym, to przybliżonym lub stochastycznym,
- jego wymiar Hausdorffa jest większy niż jego wymiar topologiczny,
- ma względnie prostą definicję rekurencyjną,
- ma naturalny (“poszarpany”, “kłębiasty” itp.) wygląd.
Animacja pochodzi ze strony:ARTFORPEOPLEGALLERY.